Renk Çeşitleri

Fiber saksı

Ral kataloğundan istediğiniz rengin kodunu tarafımıza belirtmeniz yeterlidir.

Fiber saksı

Fiber saksı

POLYESTERİN ÖZELLİKLERİ

Hafif ve çok dayanıklıdır,
Sıcaktan, soğuktan, atmosfer koşullarından etkilenmez,
Su geçirmez özelliğine sahiptir,
İstenilen ebatta, şekilde ve renkte projenize uygun şekilde üretimini gerçekleştirmekteyiz.

Bu sebeplerle fiberglass saksıların ömürleri diğer saksılara nazaran çok daha fazladır. Saksılarımızı dış mekanda veya iç mekanda gönül rahatlığıyla yıllarca güvenle kullanabilirsiniz. Teras ve Çatılara, Peysaj Uygulamalarında, Cafe Ve Resteurantlarda, Dinlenme Tesislerinde, Otopark ve iş merkezlerinde, avm ler ve alışveriş merkezlerinde, Yeşil alanlar ve bahçelerde güvenle kullanılabilmektedir.

Polyester Nedir

polyester

POLYESTER NEDİR?

-Polyester kelimesi, bileşik bir kelime olup, “çok anlamındaki “POLY” ve organik bir tuzu ifade eden kimyasal bir terim olan “ESTER” den oluşur.

-En basit tanımı ile çok fonksiyonlu asitler (dikarboksilik asit) ile çok fonksiyonlu alkollerin (glikol) reaksiyonu sonucu oluşan polimerik malzemeye polyester reçinesi denir.

-Polyester reçineleri kendi içlerinde kimyasal yapılarına göre doymuş ve doymamış olarak sınıflandırılırlar. Doymuş polyesterlere en güzel örnek PET (Polietilentereftalat) malzemesidir.

-Bu malzeme plastik özellikler göstererek ısıtıldığında erir ve tekrar şekillenebilir. Bizim konumuz olan doymamış polyester reçineleri ise yapılarında karbon – karbon cifte bağ (C=C)

-Doymamış polyester reçinelerin ilk pratik uygulama örneği, 2. Dünya savaşındadır. Fakat cam elyafı ile takviye edilmesi, çok sağlam ve hafif bir malzeme olduğunun anlaşılması 1950 dedir. Günümüzde doymamış polyester reçineleri ilk hallerine göre çok daha üstün özelliklere sahiptirler.

-içerdiklerinden dolayı, sertleştiklerinde bir ağ yapısı oluşturarak tekrar işlenmesi mümkün olmayan sert ve sağlam bir malzemeye dönüşürler. Bu tür malzemelere “Termoset” malzemeler denir.

-Şirketimizin ürün ve malzemelerinde bulunan hem Türkiye’de hem de dünyada CTP üretiminde en yaygın olarak kullanılan doymamış polyester reçineler, (kullanılan reçinelerin yaklaşık kabaca % 75’ni temsil ederler.) takviyeli plastikler içinde termoset gurubunda yer alan bir reçinedir. El yatırması gibi basit kalıplama tekniklerden en karmaşık makineleşmiş kalıplama tekniklerine kadar her tür kalıplama tekniğine hitap eder. Polyester reçineler, çok geniş bir kimyasal aileyi kapsar ve genel olarak dibazik asitlerle polihidrik alkollerin kondensasyon reaksiyonu sonucunda elde edilirler.

Dibazik Asit + Polihidrik Alkol  Polyester Reçine + H2O

Fiberglas Cam Elyaf Polyester reçine ile ıslatılıp kimyasal olarak sertleştirilmesi ile elde edilir. Çeliğe karşı 4 kat fazla çekme dayanımına sahiptir. Gelişen teknoloji ile paralel olarak bu sektörde de müspet gelişmeler kat edilmekte ve yeni uygulama yöntemleri keşfedilmektedir.